تبلیغات
نمایشگاه و فروشگاه ورزشی راین شعبه اصفهان - مصاحبه اختصاصی با رادمهر کشانی کارگردان تئاتر خرده جنایتهای زنا شوهری


به مناسبت اجرای تئاتر خرده جنایت های زناشوهری در تالارسوره اصفهان مصاحبه اختصاصی با رادمهر کشانی کارگردان این نمایش انجام داده ایم که در زیرمی خوانید:
جناب آقای کشانی با توجه به اینکه تئاتر خرده جنایت های زناشوهری شما هم اکنون در تالارسوره به روی صحنه رفته و شما نیز ایفاگر یکی از نقش های اصلی آن هستید از سابقه فعالیت خود در زمینه تئاتر برایمان بیشتربگویید؟
از سال 1369 فعالیت بازیگری خود را با بازی درنمایشنامه بن بست شروع کردم و تاکنون در بیش از یکصدوپنجاه نمایشنامه ازجمله مرغ دریایی، گنجینه طلا، اوستا، پریچهر، آهسته، گل سرخ و ... بازی نموده ام و بیش از پنجاه نمایشنامه از جمله آرامش از نوعی دیگر، صبح طلوع می کند، زهور، مادموازل ژولی،آوازقو و... را کارگردانی کرده ام .
- کمی هم از فعالیت های گروه تئاتر خود (پژوهش) در این سالها برایمان بگویید؟ گروه تئاتر پژوهش از سال 1376 به صورت فعال کار خود را درزمینه اجرای نمایشنامه های کلاسیک شروع کرد وتنها گروهی بود که درآن زمان نمایشنامه های کلاسیک را به صورت اجرای عمومی برروی صحنه می برد. این گروه در طی این سالها بیش از یکصد نمایشنامه کوتاه و بلند ایرانی و خارجی را برروی صحنه برده که از آن جمله می توان به اسکاپن، خسیس، مرغ دریایی، آنتیگون، آهسته با گل سرخ، آرامش ازنوعی دیگر، گنجینه طلا، مادموازل ژولی، تراژدین اجباری، صبح طلوع می کند، آوازقو و.... اشاره کرد.
- با توجه به اجرای نمایش خرده جنایتهای زناشوهری با همکاری یک شرکت خصوصی نظرتان را در مورد خصوصی سازی تئاتر بیان نمایید؟ از جمله چشم اندازهای گروه ما رسیدن به تئاتر دائمی در شهر، بدون وابستگی مستقیم به ارگانهای دولتی می باشد که دراین راستا برای اولین گام نمایشنامه خرده جنایتهای زناشوهری را به صورت مشترک با شرکت ورزشی راین و همکاری حوزه هنری از تاریخ 7 تیرماه الی 2 مردادماه به جزء شنبه ها ساعت 19:30 در سالن سوره واقع در خیابان آمادگاه روبروی هتل عباسی به روی صحنه می بریم. در همین خصوص باید بگویم که خصوصی سازی تئاتر درنهایت به سود تئاتر کشور است زیرامشکلی که امروز درتئاتر وجود دارد گرایش گروه های تئاتری به سمت سفارشات ارگانهاست و در این بین نقش مخاطب و شناخت صحیح از او روز به روز کمرنگ تر می شود درصورتی که مخاطب اصلی تئاترمردم هستند، نه مسئولین ارگانها.
- هدف شما از انتخاب این نمایشنامه برای اجرا چه بود؟ هدف من از انتخاب این نمایشنامه (خرده جنایتهای زناشوهری) تم تاثیرگذار این نمایشنامه و مناسب بودن برای زمان ومخاطب امروز بود.
- درمورد این تئاتر و شیوه اجرای آن توضیح دهید؟ شیوه اجرایی این تئاتر رئالیست می باشد و این امر در طراحی صحنه نیز نمایان است. خرده جنایت های زناشوهری شرح تقابل هاست. تقابل سایه هایی که در پس شخصیت آدمها نهفته اند و شخصیت بیرونی شان را می سازند، با شناختن این سایه های روبرو می شود به درون آدمها راه یافت و با ایجاد ارتباط متقابل و منطقی بین آنها از خرده اختلافات زناشویی کاست. خرده اختلافاتی که درصورت نادیده گرفتنشان بدل به خرده جنایات می شود.
- مضمون اصلی این نمایشنامه چه بود که شما را ترغیب به اجرای آن نمود ؟ نمایشنامه خرده جنایت های زناشوهری عاشقانه است، عاشقانه ای دردناک و مضحک ، یکی اسیرغرور است ودیگری بدبینی که دراین جهان پر از دروغ و ریا چاره ای جز این نیست که زن و مرد یکی شوند. شاید آسان می نماید ولی بدون یکی شدن با کج فهمی و نیرنگ این جهان غیرممکن است. در این نمایشنامه یکی مدام دردها و ایده هایش را زمزمه می کند و درخنثی بودن محیطش به تنگ آمده و افکار و امیالش فراتر از ترس و بی پناهی و حسادت معمولی انسان می شود و همه چیز را تاروتاریک می بیند و معشوقش را کامل می خواهد و می داند خواهنده ایست به دنبال معنی و عمق عشق و دیگری از اظهارعشق و خواهندگی خود درهراس است و می خواهد امنیتش را و آسایشش را که در عشق بوده با رهاییش طاق بزند، کسی که خود بهترمی داند که در درونش چه می گذرد و درونش را پشت پرده نگه می داردو می پندارد اگر پرده بیافتد خود فرو می ریزد و ظاهرش را آرام و رام نشدنی نشان می دهد.
- دیدن این تئاتر را برای چه گروهی مناسب می دانید؟ من تمامی گروه های تئاتری را دعوت به دیدن این تئاتر می نمایم اما می گویم شما اگر از این جهان افرامها و دستورهای خشک و بی احساس، از این جاده های تو درتو و طولانی که معلوم نیست به کدام ناکجا می رسند، از این تردید و هراس و حسادت و غروری که گهگاه دامنتان را می چسبد به تنگ آمده اید سری به ما بزنید.


دنبالک ها: http://www.artesfahan.ir/Default.aspx?page=8878&section=litem&id=95360 ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.